• sekretariat@przedszkole-w-przeclawiu.edu.pl
  • 782-557-554 Sekretariat Przedszkole

Propozycje zabaw dla Śliweczek – 26.03.2020r

  • -

Propozycje zabaw dla Śliweczek – 26.03.2020r

Ekologiczna gra

W tej zabawie proponujemy przygotowanie z dzieckiem gry, którą znają chyba wszyscy dorośli. Jest to kółko i krzyżyk. Środki dydaktyczne: karta papieru, pisak,nakrętki od napojów w dwóch kolorach, skrawki papieru samoprzylepnego. Przygotowujemy planszę o 9 polach 5×5 cm oraz 10 nakrętek od butelek/ pudełek po zapałkach czy metalowych wkładów od podgrzewaczy. Na pięciu nakrętkach umieszczamy znak x – rysujemy markerem bądź przyklejamy paski papieru samoprzylepnego.

Przebieg gry: gracze wybierają swoje pionki( kółko bądź krzyżyk) i naprzemiennie umieszczają je na planszy w celu   zaznaczenia 3 pól w jednej linii (poziomo, pionowo bądź na skos). Wygrywa osoba, która pierwsza wykona zadanie.

Cel: dziecko

– wie, że niektóre odpady mogą być ponownie przetworzone na nowe rzeczy

– przestrzega zasad gry

-przewiduje swoje działania

Dzielny ekolog to…”– rozmowa z dzieckiem. Odwołując się do wiedzy i własnych doświadczeń zachęcamy   dziecko do wypowiedzi na temat: Kto to jest ekolog? Co trzeba zrobić, aby żyć ekologicznie? Wymieniamy codzienne czynności, które mają duże znaczenie i które można wykonywać każdego dnia, żeby dbać o nasze środowisko. Może tu być wymienione segregowanie śmieci, gaszenie światła, nie marnowanie jedzenia… Tworzymy siatkę pojęć proekologicznych. Zachęcamy dziecko do stosowania konkretnych działań na co dzień.

Cel: dziecko

-dzieli się swoimi pomysłami

-rozumie, że czynności codziennego dnia mogą wpływać na ochronę środowiska

Sprzątamy las”– karta pracy. Skreśl wszystko, co nie powinno się znaleźć w lesie. Policz i zapisz w pustych polach, ile śmieci danego rodzaju znalazłeś.

Cel: dziecko

– rozwija spostrzeżenie

– przelicza i zaznacza prawidłową ilość

– jest zainteresowane otaczającym światem i rozumie, że nie wolno go niszczyć

załącznik sprzatamy-las-karta pracy

Udanej zabawy! – Wychowawczynie 😊