Propozycje zabaw dla Jabłuszek – 27.03.2020r

Propozycje zabaw dla Jabłuszek – 27.03.2020r

Doświadczenie z jajkiem”
Do wykonania eksperymentu potrzebujemy:
-metalowej łyżki
-soli
-wy
sokiego, przezroczystego naczynia (wazon lub duża szklanka)
-surowe jajko (dodatkowo możemy je wcześniej pomalować, ale nie może być ugotowane)
-dzbanek z wodą
Przechodzimy do eksperymentu:
1. Do przezroczystego naczynia nalej wodę do mniej więcej połowy jego wysokości.
2.Do naczynia z wodą delikatnie włóż jajko. Uważaj, żeby się nie rozbiło! Zobacz, co dzieje się z jajkiem? Pływa czy tonie?
3. Pomagając sobie łyżką wyjmij jajko z wody i odłóż tak, żeby się nie stłukło. Wsyp 10-15 łyżek soli i dobrze zamieszaj.
4.Po wymieszaniu wody z solą znowu włóż do niej jajko i zobacz, co się z nim dzieje. Taka bardzo słona woda nazywa się solanką.
5.Znowu wyjmij jajko i bardzo delikatnie (najlepiej po ściance) dolej wody do pełna. Chodzi o to, żeby ta nowa, niesolona woda, nie zmieszała się ze słoną wodą z dna.
6.Teraz ostrożnie włóż jajko do wody – uważaj, żeby nie zamieszać płynu w szklance, bo na dole jest słona woda, a na górze słodka – choć nie widzimy różnicy, to jajko powinno ją nam pokazać. Co się dzieje z jajkiem? Czy dopłynęło na dno?
A jako zabawę dodatkową, proponuję rysowanie palcem wzorków na stole przy użyciu rozsypanej w czasie doświadczenia soli.
Życzę udanej zabawy, czekam na wnioski oraz fotorelację!
M. Sz