100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski – Śliweczki

Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski świętowały dzieci z grupy śliweczek. Poznaliśmy historię powstania państwa polskiego. Czytaliśmy legendy powstania miast w Polsce. Poznaliśmy symbole narodowe oraz tańce ludowe. Swoje zdolności taneczne prezentowaliśmy podczas spotkania lokalnych władz w przedszkolu. Uczestniczyliśmy również w quizie na temat Polski. Dzieci bezbłędnie odpowiedziały na pytania. Brawo śliweczki:) Pani Dyrektor podziękowała dzieciom za udział i zaangażowanie w tej ważnej dla nas wszystkich uroczystości.

Zamierzenia dydaktyczno – wychowawcze listopad – Śliweczki

Zmierzenia dydaktyczno – wychowawcze na listopad

Temat 1: Moja rodzina.

• wzmocnienie więzi uczuciowej z rodziną
• rozwijanie przywiązania do tradycji i wartości rodzinnych
• rozwijanie empatii wobec członków rodziny
• rozwijanie umiejętności wypowiadania si e na określony temat
• kształtowanie poczucia rytmu
• rozwijanie aktywności twórczej
• rozwijanie umiejętności wokalnych
• rozwijanie świadomości własnego ciała
• kształtowanie pojęcia „para”
• rozwijanie słownictwa czynnego

Temat 2. Mój dom

• poznawanie wybranych urządzeń elektrycznych dostępnych w domu
• rozwijanie intuicji geometrycznej
• posługiwanie się liczebnikami porządkowymi
• rozwijanie spostrzegania wzrokowego
• rozwijanie mowy i myślenia
• rozwijanie mowy, wzbogacanie słownictwa
• wzbogacanie słownictwa czynnego

Temat 3. Moje prawa i obowiązki

• kształtowanie u dzieci świadomości posiadania praw i obowiązków
• rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
• rozwijanie umiejętności klasyfikowania
• segregowanie przedmiotów wg pokreślonej cechy
• rozwijanie wypowiedzi słownych
• rozwijanie doświadczeń sensorycznych
• określanie położenia w przestrzeni
• rozwijanie sprawności manualnych

Temat 4 Moje zdrowie i bezpieczeństwo

• wdrażanie do dbania o własne zdrowie
• utrwalanie znajomości numeru alarmowego 112
• rozwijanie wypowiadania się na określony temat
• rozwijanie słuchu muzycznego
• propagowanie zdrowego żywienia
• rozwijanie umiejętności liczenia
• rozwijanie umiejętności szeregowania
• rozwijanie postawy prozdrowotnej
• propagowanie zdrowego stylu życia
• rozwijanie umiejętności klasyfikowania
• utrwalanie wiedzy dotyczącej dbania o zdrowie

Kalendarium listopad – Śliweczki

Wydarzenia w grupie Śliweczek w listopadzie 2018 roku

6 XI Udział w przedstawieniu „Polska Moja Ojczyzna”
7 XI „Polska dawniej i dziś” wystawa eksponatów w holu przedszkola
8 XI Polska Moja Ojczyzna – zajęcia o tematyce patriotycznej
9 XI Quiz patriotyczny
13 XI Pro Musica przedstawienie teatralne „O dzielnym Dratewce i leniwym smoku”
14 XI Słoneczne tarasy wyprawa do domu seniora z okazji” Dnia Seniora”
23 XI „Dzień Pluszowego Misia”-wspólne zabawy z misiem dzieci mogą przynieść swojego pluszowego misia
30 XI Andrzejki -czary mary zabawa, i wróżby

Straż graniczna w Śliweczkach

Grupa śliweczek miała okazję spotkać się z Panami ze straży granicznej. Podczas spotkania dzieci mogły pogłaskać psa obronnego owczarka niemieckiego. Przypomnieliśmy sobie również jak należy zachować się podczas zagrożenia ze strony psa. Była to krótka, ale ciekawa lekcja dla naszych najmłodszych.

Wyprawa Śliweczek na pocztę

18 października był Dzień Listonosza i z tej okazji Śliweczki odwiedziły pobliski Urząd pocztowy.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia poczty, miały okazję z bliska zapoznać się z zawodem listonosza, oraz zakres usług wykonywanych na poczcie, poznały drogę listu od nadawcy do adresata. Dowiedzieliśmy się że na poczcie można przesłać list, nadać paczkę, i załatwić bardzo dużo spraw, co uświadomiło dzieciom że praca Urzędu pocztowego ma duże znaczenie w życiu codziennym.
Przedszkolaki poznały pomieszczenia w których sortuje i segreguje się listy aby mogły dotrzeć w różne części Polski i świata.
Poznaliśmy wyposażenie poczty, skrzynki pocztowe, worki na listy oraz logo poczty.
Wyprawa okazała się bardzo interesująca, ponieważ, nic tak nie zaznajomi dzieci ze środowiskiem jak możliwość obejrzenia z bliska na żywo.
Dzieci powróciły szczęśliwe do przedszkola z małymi upominkami od Pana Listonosza😊

O.N.

Spotkanie z panami policjantami

Grupa śliweczek miała okazję spotkać się z Panami policjantami. Dzieci dowiedziały się jak należy poprawnie zachowywać się będąc uczestnikiem ruchu drogowego. Panowie policjanci dowiedzieli się , że mama z grupy śliweczek przejeżdża przy czerwonym świetle. No, no należy sobie przypomnieć zasady ruchu drogowego 😉

Spotkanie z Panią bibliotekarką

Dzieci z grupy śliweczek odwiedził miś z biblioteki. Z uwagą i ciekawością wysłuchaliśmy książeczki, którą czytała Pani z biblioteki. Mieliśmy okazję poprzytulać się do misia, który bardzo lubi czytać książki. Poprosił również dzieci, aby przyszły ze swoimi rodzicami i wypożyczyły książeczki z biblioteki.

Spotkanie ze Strażą Gminną

Pani Iza ze staży gminnej podczas swojej wizyty w nasze grupie, ciekawie przedstawiła dzieciom zasady ruchu drogowego. Dzieci poznały znaki drogowe i dowiedziały się jak należy poprawnie zachowywać się na drodze.

Śliweczki sadzą tulipany

W środę śliweczki sadziły przed przedszkolem cebulki tulipanów. Mamy nadzieję, że będziemy mogli je oglądać kwitnące wiosną. Czekamy więc do wiosny.

Spotkanie z Reksiem w Śliweczkach

W poniedziałek grupa śliweczki gościła pieska Reksia. Dzieci wraz z gościem wysłuchały opowiadania o dzielnym i sprytnym Reksiu. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się, że jednym z najbardziej ulubionych zajęć Reksia jest czytanie książeczek.