Zabawy na śniegu – Śliweczki

Śliweczki przywitały pierwszy śnieg . Choć trudno nam z tego śniegu było ulepić bałwana, to radość była ogromna. Mogliśmy porzucać się śnieżkami i zrobić aniołka na śniegu. Z niecierpliwością czekamy na następny śnieg i mamy nadzieję, że uda nam się tej zimy ulepić bałwana.

Treści programowe styczeń – Śliweczki

Zamierzenia dydaktyczno – wychowawcze na styczeń

Tydzień 1: Mijają dni, miesiące, lata

• zachęcanie do składania życzeń
• rozwijanie koncentracji uwagi
• rozwijanie mowy
• dostrzeganie różnic między wyglądem dziecka i osoby dorosłej
• rozwijanie pamięci muzycznej
• rozwijanie umiejętności zgodnej zabawy z dziećmi w różnym wieku
• dostrzeganie rytmiczności występującej w przyrodzie
• rozwijanie empatii
• kultywowanie zwyczaju powitania Nowego Roku
• rozwijanie wyobraźni plastycznej i ekspresji twórczej
• rozwijanie wrażliwości muzycznej

Tydzień 2 Zima zwierzęta

• wyrabianie opiekuńczego stosunku do ptaków
• wzbogacanie słownictwa
• rozwijanie intuicji geometrycznej
• rozwijanie umiejętności przeliczania
• rozwijanie postaw proekologicznych
• uwrażliwianie na potrzeby ptaków (zwłaszcza zimą)
• poznawanie wyglądu wybranych ptaków
• rozwijanie motoryki małej
• rozwijanie kompetencji językowych
• zachęcanie do dokarmiania zwierząt
• poszerzanie wiedzy dotyczącej żywienia zwierząt zimą

Tydzień 3 Babcia i dziadek

• rozwijanie mowy
• rozwijanie koncentracji uwagi
• rozwijanie pamięci
• rozwijanie więzi z rodziną.
• rozwijanie słuchu muzycznego
• rozwijanie umiejętności wokalnych
• rozwijanie pamięci słuchowej
• rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie 4 (5), z zastosowaniem liczebników głównych
• rozwijanie percepcji słuchowej
• kształtowanie umiejętności odczuwania radości z przygotowania prezentu dla innych
• kształtowanie postawy szacunku do osób starszych
• rozwijanie sprawności manualnej
• zintegrowanie środowiska rodzinnego dziecka i środowiska przedszkolnego
• wzmacnianie poczucia własnej wartości
• wzbudzanie zainteresowania zabawami z czasów dzieciństwa babć i dziadków

Tydzień 4 Projekt Teatr

• rozwijanie kreatywności dzieci poprzez podejmowanie działań: ruchowych, językowych, plastycznych, muzycznych, parateatralnych,
• rozwijanie sprawności językowej.
• poszerzanie wiedzy i słownictwa dotyczącego teatru
• rozwijanie umiejętności działania w grupie
• poszerzanie wiedzy dotyczącej osób pracujących w teatrze
• rozwijanie aktywności twórczej
• rozwijanie słuchu muzycznego
• poznawanie roli, jaką odgrywa muzyka w przedstawieniu teatralnym
• rozwijanie zdolności aktorskich
• nabywanie pewności siebie
• wzbogacenie słownictwa czynnego dotyczącego teatru

List do św. Mikołaja – Śliweczki

W zimowy poranek Śliweczki nie mogąc się doczekać prezentów postanowiły napisać list do św. Mikołaja. Zapakowany list zawierający pięknie narysowane zabawki wraz z życzeniami świątecznymi dla Mikołaja podczas spaceru wrzuciliśmy do skrzynki pocztowej, teraz nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na wymarzona pierwsza gwiazdkę 😊

O.N

Jasełka w Śliweczkach

Dzieci z grupy Śliweczek przedstawiły uroczystość Jasełek integrując dom rodzinny i przedszkole. Zaprezentowały swoje umiejętności wokalno – recytatorskie przed najbliższymi, wprowadzając tym nastrój świąteczny. Rodzice zaangażowali się w przygotowanie Jasełek przygotowując swoim pociechom piękne jasełkowe stroje, dzięki czemu uroczystość była niezwykle nastrojowa. Po przestawieniu odbyły się warsztaty świąteczne, podczas których każde dziecko przygotowało świąteczną bombkę. Brawo Śliweczki!!!

A.S.

Mama, Tata czyta Śliweczkom

Akcja Mama, Tata czyta Śliweczkom
W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” 10 grudnia Śliweczki odwiedziła Mama Franka, która tego odwiedziła przedszkolaki z piękną kolorową książeczką i zabrała Śliweczki do magicznego świata bajek Disney Junior.
Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy sympatycznych bohaterów a pięknie i kolorowe ilustracje wzbudziły duża ciekawość dzieci.
Serdecznie dziękujemy Mamie Franka za poświęcony nam czas że zabrała nas w bajeczny świat Disneya 😊
Z niecierpliwością czekamy na odwiedziny kolejnych rodziców😊

O.N.

Mama Antosia czyta – Śliweczki

Grupę Śliweczek odwiedziła mama Antosia. Czytając ulubione książeczki Antosia wprowadziła miłą i przyjazną atmosferę. Z wielkim zaciekawieniem dzieci słuchały bajek i oglądały kolorowe ilustracje. Mamie Antosia bardzo dziękujemy za przybycie do naszej grupy i czekamy na innych rodziców, którzy zechcą rozwijać zainteresowania czytelnicze naszych dzieci.

Mikołajki w Śliweczkach

Do grupy Śliweczek zawitał Święty Mikołaj. Rozdał wszystkim dzieciom prezenty. Miał też rózgę ze sobą, ale wyrzucił ją ponieważ w naszej grupie nie miałby jej komu podarować. W śliweczkach są przecież tylko grzeczne dzieci.

A.S.

Barbórka w Śliweczkach

Dzień Górnika to święto o którym warto było wspomnieć naszym przedszkolakom. Dzieci dowiedziały się jak ciężka jest praca górnika. Okazało się, węgiel drzewny służy nie tylko do ogrzewania ,lecz również do malowania. Troszkę się pobrudziliśmy, ale warto było poznać technikę malowania węglem.

A. S.