• sekretariat@przedszkole-w-przeclawiu.edu.pl
  • 782-557-554 Sekretariat Przedszkole

Ciecz nienewtonowska – sensoryczne zabawy Śliweczek

  • -

Ciecz nienewtonowska – sensoryczne zabawy Śliweczek

Ciecz nienewtonowska – sensoryczne zabawy Śliweczek

7 lutego Śliweczki po raz kolejny eksperymentowały. Ciecz nienewtonowska to świetne odkrycie. Mąka ziemniaczana w połączeniu z wodą tworzą masę o zaskakujących właściwościach : z jednej strony jest lejącą  cieczą, z drugiej strony – zgnieciona lub uderzona robi się naprawdę twarda – można ją skruszyć w palcach.

Jest ciekawa zarówno sensorycznie i poznawczo. Sensorycznie – naprawdę szkoda było kończyć wspaniałą zabawę. Poznawczo – jest efekt: kruszy się, a nagle przemienia w mokrą kałużę – istna magia 😊

Jest i fizyka: naoczny obraz wyjątku od hydrodynamicznego prawa Newtona, czyli obserwowanie cieczy, której lepkość zmienia się, w krótkim okresie czasu. Gdy ją zgniatamy stwarza wrażenie twardej, kruchej, gdy przestajemy  rozlewa się i ścieka przez palce.

Śliweczkom bardzo podobają się takie zabawy  😊

Ania K