• sekretariat@przedszkole-w-przeclawiu.edu.pl
 • 782-557-554 Sekretariat Przedszkole

Propozycje zabaw dla Boróweczek – 01.04.2020r

 • -

Propozycje zabaw dla Boróweczek – 01.04.2020r

Temat : Wiosna w świecie roślin

Zadanie Matematyczna gimnastyka

Na początek dnia proponuję proste ćwiczenia ruchowe połączone z doskonaleniem liczenia. Ćwiczenia możemy wykonywać razem z dzieckiem. Poproś dziecko, aby pomogło Ci liczyć podczas wykonywanych ćwiczeń. Wykonujemy np. 15 skłonów i głośno liczymy razem z dzieckiem, 20 brzuszków, 25 podskoków itp.

Zadanie Buduję cyfry -zabawa matematyczna

Podczas naszych zajęć w przedszkolu poznawaliśmy cyfry. To ważne. Liczba i cyfra to nie to samo. Cyfra służy do zapisu liczby. I tak liczbę 4 zapiszemy (4 ciastka, 4 kanapki itd) zapiszemy za pomocą liczby 4. Aby zapisać liczbę 10 (10 ciastek, 10 kasztanów itd) użyjemy dwóch cyfr: 1 i 0

Zadanie

 • Zachęcam, aby układać kształt cyfr z dowolnej liczby zapałek.
 • Jakie cyfry możecie ułożyć, gdy macie tylko jedną zapałkę?
 • Jakie cyfry możecie ułożyć, kiedy macie kolejno: cztery, pięć, sześć zapałek?

Zadanie Poznajemy zwiastuny wiosny w przyrodzie

Zwiastuny wiosny – rozpoznajemy wiosenne kwiaty/ Wiosna – Antonio Vivaldi – lekcja dla dzieci

https://www.youtube.com/watch?v=rANDOonihZg

Jest to krótki film prezentujący wiosenne kwiaty oraz ptaki zwiastujące wiosnę. Podczas oglądania filmu ukazują się kwiaty wiosenne i ich nazwy . Proponuję na krótko zatrzymać film podczas pojawiającego się napisu np. krokus i przeczytać dziecku nazwę . W trakcie oglądania filmu dzieci będą mogły sprawdzić zdobytą wiedzę nazywając poznane wcześniej wiosenne kwiaty .

Zadanie Pierwsza sylaba i…

Podczas tej zabawy będziemy utrwalać litery. Potrzebne będą kartoniki z pierwszymi sylabami i pozostałymi częściami wyrazów. W jednym koszyczku są pierwsze sylaby wyrazów w drugim koszyczku pozostałe części wyrazów. Przykładowe wyrazy: bo- cian, tra- wa , mo-tyl, wio- sna , wil- ga, kro- kus, ku- kułka, bied- ronka, tu-lipan . Losujemy kartoniki z wyrazami i łączymy je w całość. Najpierw losujemy kartonik z pierwszego koszyczka, a potem z drugiego i odczytujemy powstały wyraz.

Zabawy ruchowe w domu

 • Schowaj się za krążek

Dziecko leży na brzuszku, trzymając w uniesionych nad podłogą dłoniach ustawiony pionowo krążek. Na hasło: Patrz przed siebie, ustawia krążek poziomo i patrzy przed siebie. Na hasło: Schowaj się za krążek, ustawia krążek pionowo.W Czasie ćwiczenia dziecko powinno trzymać ręce nad podłogą, a klatkę piersiową-przy podłodze.

 • Włóż kapelusz, zdejmij kapelusz

Dziecko leży na brzuszku, trzymając w dłoniach przed głową krążek. Na hasło: Włóż kapelusz, podnosi ręce i przenosi krążek na głowę-układa go jak kapelusz. Na hasło: Zdejmij kapelusz, dziecko przenosi krążek w przód i kładzie go na podłodze.

 • Utrzymaj krążek na stopach

Dziecko leży na plecach z nogami uniesionymi w górę. Na poziomo ułożonych stopach trzyma krążek. Stara się jak najdłużej utrzymać krążek na stopach.

Jak rośliny rozwijają się wiosną?- obserwacje przyrodnicze

Obserwujemy kiełkowanie nasion fasoli i rzeżuchy w wiosennym kąciku przyrodniczym.

Rozmawiamy z dzieckiem na temat konieczności dostarczania im odpowiednich warunków(woda, światło, tlen). W razie potrzeby (samodzielnie sprawdza) podlewa rośliny, wymienia wodę w wazonie z forsycjami.

Proponuję Pracę Plastyczna “Wiosenne Kwiaty z pasków”

Do tego zadania potrzebujemy

 • Papier kolorowy
 • Klej
 • Nożyczki.

Następnie

 • Z kolorowego papieru wycinamy paski tej samej szerokości oraz długości
 • Końce pasków sklejamy ze sobą
 • Z wybranego koloru wycinamy koło
 • Przyklejamy paski do koła od jego wewnętrznej strony

 • Listki, które wycinamy z zielonego papieru i przyklejamy do reszty tworząc łodygę