• sekretariat@przedszkole-w-przeclawiu.edu.pl
  • 782-557-554 Sekretariat Przedszkole

Propozycje zabaw dla Boróweczek – 27.03.2020r

  • -

Propozycje zabaw dla Boróweczek – 27.03.2020r

TEMAT DNIA: Mały ekolog

Propozycje zadań:

  1. Krążenie wody w przyrodzie

Proponujemy obejrzeć krótki animowany film zrealizowany dla potrzeb edukacji ekologicznej.

https://www.youtube.com/watch?v=EXfEySFqfyQ

Rozmawiamy z dzieckiem na temat co może żyć i przetrwać bez wody. Do czego potrzebna jest woda. Przygotowujemy do tego obrazki (mogą by wycinki z gazet) człowiek, rośliny, zwierzęta, oraz krople deszczu z papieru. Kropelki rozkładamy obrazkiem do dołu. Dziecko kolejno odkrywa kropelki. Staramy się naprowadzić dziecko do wniosku, że “Bez wody nie ma życia.”

  1. Deszcz w słoiku doświadczenie

Potrzebne nam będą: słoik, woda, pianka do golenia, pipeta, barwniki spożywcze.

Słoik napełniamy wodą do ¾ wysokości, na pozostałą część wyciskamy piankę do golenia, za pomocą pipety zakraplamy kolorową wodą na mieszankę. Po chwili piankowa chmurka jest napełniona kolorowym płynem.

  1. Zanieczyszczona woda zagadki wzrokowe i smakowe

Zadaniem dziecka jest rozpoznanie, co zostało wrzucone do wody -wlewamy do czterech misek wodę i wsypujemy: pieprz sól, cukier, kwasek cytrynowy. Zadaniem dziecka jest spróbowanie smaku wody i odgadnięcie, co było wsypane do wody. Następnie dziecko ogląda naczynia z wodą zanieczyszczoną: farbami, kawałkami papieru, piaskiem, olejem próbuje odgadnąć, czym woda została zanieczyszczona.

  1. Zajęcia plastyczne -malowanie mokre na mokrym

Dziecko maluje kartony samą wodą, następnie przy użyciu farb akwarelowych maluje to co widzi za oknem swojego pokoju. Obserwuje rozmywanie się pomieszanych kolorów.