• sekretariat@przedszkole-w-przeclawiu.edu.pl
  • 782-557-554 Sekretariat Przedszkole

Propozycje zabaw dla Gruszeczek – 27.03.2020r

  • -

Propozycje zabaw dla Gruszeczek – 27.03.2020r

Dziś trochę eksperymentów i zabawy – przygotowujemy ciecz nienewtonowską.

Ciecz nienewtonowska to doskonałe ćwiczenie sensoryczne dla dzieci. Jest to substancja, która czasem zachowuje się jak ciało stałe, a czasem jak ciecz. 

Potrzebujemy:

  • Jedna szklanka mąki ziemniaczanej

  • Woda – około 2/3 lub 3/4 szklanki

  • Miska

  • Można ewentualnie dodać troszkę barwnika spożywczego

  • Ewentualnie kawałki bibuły

Nie ma tu idealnych proporcji. Wsypujemy mąkę i dodajemy powoli wody mieszając całość łyżką. Wodę dodajemy do momentu, gdy masa stanie się jednolita, lecz jeszcze nie płynna.

Powinna być nieco twardsza od ciastoliny, a jednocześnie tworzyć gładką, lustrzaną powierzchnię. Kiedy zaczniemy ją skrobać, powstają wiórki, które po chwili zmieniają się w płyn.

Bawimy się ugniatając ciecz. Im mocniejszy nacisk, tym twardsza się staje. Uderzona pięścią nie rozchlapuje się, a stawia silny opór, kiedy nasze ruchy są odpowiednio szybkie i mocne, płyn będzie twardnieć, kruszyć się i przypominać substancję stałą. Ale gdy mieszamy ją powoli ręką, ustępuje bez problemu. Kiedy z taką cieczą obchodzimy się delikatnie –rozpływa się. Można ulepić kulkę kręcąc ją w dłoniach. Jest twarda, dopóki nasze dłonie się poruszają, lecz kiedy tylko przestaniemy ją ściskać, rozpłynie się i ucieknie między palcami, natychmiast rozpływa się. Fajnie tworzy się “sople” – ciecz ściekająca z ręki rozciąga się, ale taki sopel łatwo urwać mocno za niego ciągnąc. Więcej eksperymentów podpowie wyobraźnia. Wokół nabrudzi się, ale sprzątanie jest łatwe i szybkie. Ciecz nienewtonowska zachowuje się jak ciało stałe, gdy dostarczamy jej energii.

Kiedy dzieciom już znudzi się taplanina, dodajemy barwniki spożywcze lub kawałki bibuły. Zabawa trwa dalej.

Miłej zabawy