• sekretariat@przedszkole-w-przeclawiu.edu.pl
  • 782-557-554 Sekretariat Przedszkole

Propozycje zabaw dla Malinek – 20.03.2020r

  • -

Propozycje zabaw dla Malinek – 20.03.2020r

Słuchanie opowiadania Doroty Chrabąszcz. „Bezpieczna droga do sklepu” połączone z rozmową kierowaną

Rodzic czyta opowiadanie z odpowiednią intonacją

Mały Jaś w piękny wiosenny poranek postanowił pójść do sklepu. Dzisiaj były urodziny jego mamy, chciał zrobić jej niespodziankę. Ze swoją babcią przygotowywał zdrowy sok owocowo -warzywny przy użyciu wyciskarki. Babcia przed wyjściem przypomniała Jasiowi, aby był ostrożny w czasie drogi. Sklep był blisko domu. Chłopiec musiał przejść tylko przez jedną ulicę. Był tam sygnalizator świetlny. Chłopiec wiedział, że na drugą stronę ulicy przechodzi się, gdy świeci się światło zielone. Bezpiecznie dotarł do sklepu. Jaś zastanawiał się, jakie owoce i warzywa będą mu potrzebne. W sklepie na półkach uśmiechały się do niego: czerwone jabłka, żółte gruszki, zielone winogrona. Naprzeciwko owoców były warzywa: pomarańczowe marchewki, szare pietruszki, zielone sałaty. Chłopiec miał dwadzieścia złotych, liczył pilnie, jakie owoce i warzywa, może za to kupić. Wystarczyło na dwa jabłka, trzy gruszki, dwie marchewki, jedną sałatę, jedną kiść winogrona. Jaś wrócił do domu. Babcia zapytała chłopca, ile owoców i warzyw kupił, czy zostały mu jakieś pieniądze, jakiego koloru kupił owoce, jakiego koloru są kupione warzywa. Babcia zapytała chłopca na jakim świetle przechodził na drugą stronę ulicy. Zrobili pyszny sok, który mamusi bardzo smakował.

Rodzic zachęca do wypowiedzi na temat utworu. Zadaje pytania:

Kto obchodził urodziny?

Jaką niespodziankę przygotował Jaś dla mamy?

Kto pomagał Jasiowi?

Czy chłopiec poprawnie przechodził przez ulicę?

Jakie owoce i warzywa były w sklepie?

Co kupił Jaś?

Co zrobił Jaś i babcia?

 Zabawa plastyczna:

 Dziecko rysuje kredkami lub mazakami, wszystko to co zapamiętało z opowiadania „Bezpieczna droga do sklepu” Doroty Chrabąszcz.

Zabawa matematyczna „Policz swoje warzywa i owoce”:

Dziecko prezentuje swój rysunek, opowiada co jest narysowane oraz liczy kupione przez Jasia warzywa i owoce.

Zabawa słowna „Układanie zdania”:

Zadaniem dziecka jest ułożenie zdania, w którym wszystkie wyrazy rozpoczynają się tą samą głoską, np. „Beata bardzo brudzi brązowe buty”.