Propozycje zabaw dla Poziomek – 31.03.2020

Propozycje zabaw dla Poziomek – 31.03.2020

Zamykamy deszcz w słoiku – eksperyment

Dziś postanowiliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd się bierze deszcz?, a oczywiście najlepiej pokazać to przez doświadczenie.
Potrzebne nam będą:
słoik
ciepła woda
lód
talerzyk (papierowy lub porcelanowy)
Do słoika trzeba nalać gorącej wody i przykryć go talerzykiem, na który wysypaliśmy kostki lodu.
Gorąca woda stworzyła nam parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiały się kropelki wody.
Jak powstaje deszcz? Para wodna (z lądów i oceanów) jest lekka i unosi się ku górze (można to zaobserwować przy gotowaniu wody w czajniku), powstają z niej chmury. Przy zetknięciu się z zimnym powietrzem (w atmosferze im wyżej tym chłodniej) para wodna skrapla się i powstaje deszcz. Przy okazji udało nam się odpowiedzieć na kolejne ciekawe pytanie o to skąd się biorą chmury?
Dzięki temu doświadczeniu nie tylko dowiedzieliśmy się skąd się bierze deszcz, ale i poznaliśmy trzy stany skupienia wody. Proste ćwiczenie, a ile udało nam się nauczyć!
A to link do piosenki o deszczyku