• sekretariat@przedszkole-w-przeclawiu.edu.pl
  • 782-557-554 Sekretariat Przedszkole

Propozycje zabaw dla Śliweczek – 24.03.2020r

  • -

Propozycje zabaw dla Śliweczek – 24.03.2020r

Fabryka śmieci

Proponujemy  dziecku grę. Zbieramy wszystkie produkty, zaproponowane w środkach dydaktycznych i prosimy dziecko o posegregowanie. Kryterium początkowo według materiałów, z jakiego zostały wykonane (plastik, papier, metal…). Wyjaśniamy, że wszystkie produkty kiedyś były nowe, pochodziły z fabryk. Możemy poszukać przedmiotów domowych, wykonanych z jakiegoś konkretnego materiału. Proponujemy dziecku zabawę w fabrykę śmieci. Zamieniamy się w fabrykantów śmieci, więc wybieramy sobie dla siebie fabryki, np. dziecko nakrętki, my papierowe kule. Każdy z fabrykantów rzuca kostką, ale bierze tyle przedmiotów, ile wskazała kostka rzucona przez przeciwnika. Dziecko przelicza, czy zadanie zostało prawidłowo wykonane. Ustala się, która z fabryk ma mniej odpadów, a która więcej. Wygrywa oczywiście fabryka, która wyprodukowała mniej śmieci.

Środki dydaktyczne: po 10 sztuk przedmiotów np. butelek, pudełek od zapałek, nakrętek plastikowych, nakrętek od słoików czy kul z gazety (dowolność wyboru), dwie kostki do gry

Cel: dziecko

-porównuje przedmioty ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane oraz liczebność

– liczy w miarę swoich możliwości i podaje prawidłowo liczbę przedmiotów

– pokonuje trudności

– przestrzega kolejności ruchu i zasad zabawy

Co można zrobić z gazety?

W tej zabawie nadamy przedmiotom- śmieciom drugie życie. Nie wszystkie wykorzystane przedmioty trzeba od razu wyrzucić. Czasami warto zastanowić się, czy nie można byłoby ich ponownie do czegoś użyć. Jako przykład stanowią stare, przeczytane gazety. Można zrobić kulkę do rzucania, lunetę, wachlarz, obrazek …

Cel: dziecko

-wykorzystuje przedmioty w niekonwencjonalny sposób

-jest zainteresowane otaczającym światem

-czerpie radość z rozwija wyobraźnię

                                                                                                       Wychowawczynie