• sekretariat@przedszkole-w-przeclawiu.edu.pl
  • 782-557-554 Sekretariat Przedszkole

Propozycje zabaw dla Śliweczek – 31.03.2020r

  • -

Propozycje zabaw dla Śliweczek – 31.03.2020r

Bocian” – zabawa z elementem równowagi. 

Dziecko chodzi w różnych kierunkach wysoko podnosząc kolana i naśladując klekot bociana: kle, kle, kle. Na sygnał rodzica (np. uderzenie łyżeczką o brzeg kubka), zatrzymuje się, stoi na jednej nodze, a stopę drugiej opiera o kolano nogi stojącej.

Cel: dziecko

– rozwija motorykę całego ciała

– potrafi naśladować klekot bociana

– umie wysoko podnieść kolana

– próbuje stanąć na jednej nodze.

Przyleciały ptaki”rozmowa inspirowana ciekawostkami o ptakach, które wiosną wracają z południa.

Bociany zimę spędzają najczęściej w Afryce. Ich powrót trwa około 6 tygodni. Z reguły boćki wracają do tego samego gniazda. Pobyt w Polsce zaczynają od remontowania i poprawiania gniazda.

Przylot jaskółek zwiastuje wiosenne ocieplenie. Ptaki te są znane z tego, że dzięki ich zachowaniu możemy przewidzieć pogodę. Gdy latają nisko to znaczy, że będzie padało, a gdy wysoko, pogoda będzie słoneczna.

Szpak to ptak, który bywa różnie oceniany. Jedni go cenią za ciekawy wygląd oraz inteligencję. Przez innych jest nielubiany za swoją żarłoczność. Szpaki są bowiem częstymi gośćmi na owocowych drzewach.

Kukułki są bardzo płochliwe. Znane są z wydawania charakterystycznego dźwięku. Samice nie wysiadują swoich jaj, tylko podrzucają je innym ptakom do gniazd.

Źródło: informacje na podstawie www.ekologia.pl i Wikipedia.

Cel: dziecko

– zna i nazywa wybrane ptaki

– rozumie pojęcie „wędrówka ptaków”

Odgłosy ptaków”zabawa słuchowa. Ze strony https://coneixelriu.museudelter.cat/en/birds.php rodzic odtwarza i nazywa odgłosy wydawane przez różne ptaki. Następnie odtwarza nagranie jeszcze raz i dziecko próbuje samodzielnie nazwać usłyszane ptaki.

Cel: dziecko

– zna i nazywa wybrane ptaki

– doskonali spostrzegawczość słuchową

Dobrej zabawy 😊 Wychowawczynie