• sekretariat@przedszkole-w-przeclawiu.edu.pl
  • 782-557-554 Sekretariat Przedszkole

Propozycje zabaw dla Truskaweczek – 20.03.2020r

  • -

Propozycje zabaw dla Truskaweczek – 20.03.2020r

Drodzy Rodzice,

Proszę skorzystać z zasobów internetowych na temat pojęcia wszechświata i pokazać dzieciom układ słoneczny. Opowiedzieć o planetach, o tym jak powstały, a na koniec razem z dziećmi wyruszyć w podróż w kosmos własnoręcznie wykonaną rakietą. Powstać może ona z różnorodnych materiałów plastycznych jak np. butelka plastikowa, karton, rolki papierowe, klocki, itp.

Mile widziane będą zdjęcia wykonanych prac przesłane do wychowawcy.

Lecimy w przyszłość – zabawy logopedyczne

Dzieci trzymają w dłoniach przygotowane przez siebie wcześniej rakiety. Prowadzący „zabiera dzieci w przyszłość” i prosi je, aby dokładnie go naśladowały,  zarówno dźwięki, jak i gesty, wyobraziły sobie, co podczas podróży mogą czuć podróżnicy,  i przedstawiły odpowiednie emocje: 

Staaaaaaaaaaaaartujemy! Rakieta unosi się, wydając dźwięk buuuuuuu  (emocje, np. radość z udanego startu). Uwaga! Wpadła w asteroidy, musi je ominąć tutututututututu (np. strach). Udało się!  (np. ulga). A co to? Po prawej widzę ogromny statek kosmiczny, który robi wżżżżżżżżżż. Może się pościgamy? (np. rywalizacja). Odpalam dodatkowe silniki i rakieta leci coraz szybciej szszszszszszszszszszsz. Statek został daleko za nami (np. radość). Przed nami dziwny spodek- czy to UFO? (np. zaciekawienie). Nie, to tylko kometa (np. rozczarowanie). Zapaliła się lampka: zaraz musimy wylądować, paliwo się kończy (np. złość). Trutututrutututrututu, bezpiecznie wylądowaliśmy (np. radość). Teraz czas na odpoczynek, papapapapa (np. spokój).

Po ćwiczeniach wymowy dzieci mogą wykonać prace plastyczną (dowolną techniką) na temat: „Nasz świat za sto lat!”

Eksperyment:

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie bardzo proszę o przypominanie dzieciom o zachowaniu ostrożności oraz przede wszystkim dokładnym myciu rąk.
Aby przybliżyć dzieciom dlaczego tak ważne jest mycie rąk mydłem proszę o wykonanie eksperymentu.
– do miski z wodą wsypujemy pieprz (tłumaczymy dzieciom że pieprz to bakterie na naszych rękach)
– nakładamy na paluszek mydło i dotykamy wody z pieprzem
– ziarenka pieprzu uciekają od nas (tłumaczymy dzieciom, że tak zachowują się bakterie na naszych rączkach podczas mycia ich mydełkiem)

Aktywność fizyczna

Jak każdy piątek w przedszkolu spędzamy czas na aktywności fizycznej.
Dlatego dziś przesyłam dla Państwa propozycje ćwiczeń z dziećmi w domku. Poćwiczcie razem-połączcie miłe spędzenie wspólnego czasu z pożytecznym. Dla wyciszenia po ćwiczeniach dołączam kartę pracy pierwsze-oznaki-wiosny-karta-pracy

Udokumentowane zdjęciami wykonanie zadania proszę przesłać na adres magdalena.harmatiuk@onet.eu.