Propozycje zabaw dla Boróweczek – 09.04.2020r

Propozycje zabaw dla Boróweczek – 09.04.2020r

TEMAT KOMPLEKSOWY: ACH TA POGODA, TEMAT DNIA: CIEKAWE ZJAWISKA POGODOWE

Zabawa ruchowa Piórko tańczące na wietrze

Przygotowujemy folię bądź zwykły koc. Na środku kładziemy piórko (jak nie mamy to balony bądź piłeczki). Musimy ustawić się wokół materiału, dlatego najlepiej zaangażować całą rodzinę. Łapiemy za brzegi odpowiednio poruszamy materiał, który wytworzy wiatr i powoli będzie podnosił piórko. Zadanie wymaga koordynacji i współpracy, aby kontrolować intensywność poruszania materiałem. Na początku piórko będzie jedynie podskakiwać na materiale, aby później wytworzyć tornado.

Wysłuchanie wiersza „Wiosenny wietrzyk”

Dzieci siadają w wygodnej pozycji, zamykają oczy i wsłuchują się w treść wiersza czytanego przez rodzica.

Wiosenny wietrzyk”

Mały wietrzyk wiosenny

ledwie w drzewach zaszumi,

ledwie w krzakach zamruczy,

jeszcze gwizdać nie umie,

jeszcze się uczy.

Znalazł szczerbę w płocie – zaświstał.

Znalazł listki- zapiał na listkach.

Czasem w suchych gałęziach zatrzeszczy.

Czasem nuci , gdy zagra mu deszczyk.

Albo szemrze w zeszłorocznej trawie.

Albo szepcze tak że milczy prawie.

Ludzie mówią wtedy: nie ma wietrzyka!

A on jest.

Tylko słucha słowika.

Joanna Kulmowa

Źródło: J. Kulmowa „Wiosenny wietrzyk”[w] „Kolorowy świat.

Wiersze i proza dla dzieci, wybór C. Żmihorskiej, Nasza Księgarnia, Warszawa 1968, s.18.

Rozmowa na temat treści utworu-pytania do wiersza:

• O czym jest wiersz?
  • Czym jest wiatr?
  • Jakie szumiące wyrazy zapamiętaliśmy?

Przekazujemy dzieciom informacje dotyczące wiatru:

Wiatr jest jednym ze zjawisk pogody. Tworzy się, gdy powietrze nagrzeje się w sposób nierównomierny. Różnice temperatur powietrza ciepłego i zimnego powodują ruch, czyli powstanie wiatru. Może być delikatny albo gwałtowny. Od siły wiatru zależy jego nazwa. Znad morza wieje lekki wiatr, znany bryzą. Morze jest wtedy spokojne a, trawy na wydmach lekko się poruszają. Wicher to odmiana bardzo silnego wiatru mogącego zrywać dachy i łamać drzewa. Jego najsilniejszym przykładem jest huragan występujący tylko nad oceanem, gdzie temperatura wody jest bardzo wysoka. W polskich górach za to czasem wieje halny, czyli ciepły, suchy, porywisty wiatr skierowany ku dolinom.

Tornado w szklance wody – zabawa badawcza

Do tego zadania będzie nam potrzebne:

• Cztery wysokie szklanki
  • Łyżeczki
  • Sól
  • Woda gazowana

Do wysokiej szklanki wlewamy wodę gazowaną, zapełniając ⅔jej objętości (do narysowanej kreski). Energicznie mieszamy, wsypując trochę soli. Powstaną pęcherzyki, które uformują tornado. Po wykonaniu doświadczenia dzieci opisują, co zaobserwowały, a rodzic wyjaśnia w uproszczony sposób, w jaki sposób działa zjawisko w naturalnym środowisku: tornado powstaje z chmury burzowej, ciepłe powietrze wznosi się z bardzo dużą prędkością, w dół schodzi chłodne i tworzy się wirujący lej.

Wiersz pt: „Wielkanocny stół” E. Skarżyńska

Nasz stół wielkanocny
haftowany w kwiaty.
W borówkowej zieleni
listeczków skrzydlatych
lukrowana baba
rozpycha się na nim,
a przy babie –
mazurek w owoce przybrany.

Palmy pachną jak łąka
w samym środku lata.
Siada mama przy stole,
A przy mamie tata.
I my.

Wiosna na nas
zza firanek zerka,
a pstrokate pisanki
chcą tańczyć oberka.

Wpuśćmy wiosnę,
Niech słońcem
zabłyśnie nad stołem
w wielkanocne świętowanie
jak wiosna wesołe!

Na podstawie wiersza proszę porozmawiać z dzieckiem na temat, co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole? Jajko jest symbolem nowego życia , sól chroni jedzenie przed zepsuciem, zajączek zwiastuje nadejście wiosny, baranek jest symbolem zwycięstwa, palma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania i zwycięstwa.

Pisanka wielkanocna

Aby zabarwić jajko na dowolny kolor możemy użyć do tego składników, które używamy w kuchni: łupiny cebuli czerwonej, marchewki, natki pietruszki, kurkumy, szafranu lub soku z buraka, który zabarwi jajko na kolor różowy.

Świąteczne inspiracje. Proponuję, aby wspólnie z dzieckiem wykonać dowolną pracę o tematyce świątecznej. Mogą to być np. króliczki wielkanocne z rolek papieru, baranki, pisanki, kartki świąteczne, ciasta wielkanocne. Prace proszę przesłać na adres borowki6@wp.pl do dnia 15 kwietnia.

Życzymy przyjemnej zabawy 🙂