Propozycje zabaw dla Gruszeczek – 03.04.2020r

Propozycje zabaw dla Gruszeczek – 03.04.2020r

Kolejny ciężki tydzień za nami. Dlatego dziś na odstresowanie wspólne miłe zajęcie.

Cele:

• Poznawanie struktur różnych składników spożywczych

• Przeliczanie i odmierzanie składników

• Zaangażowanie w domowe obowiązki

• Próby samodzielnego wygniatania ciasta, formowanie kulek

• Rozbudzanie, budowanie więzi między dzieckiem a rodzicem w czasie wspólnego pieczenia ciasteczek

• Wdrażanie do zachowania porządku podczas zajęć kulinarnych

Do ich wykonania potrzebujemy:

• 2 szklanki mąki pszennej

• 1,5 szklanki kaszy manny

• 0,5 szklanki cukru

• 1 łyżka cukru waniliowego

• 2 duże jajka

• 140 g masła

• 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

• marmolada lub gęsta konfitura

Przygotowanie się do robienia ciasta.

1. Dzieci i rodzice myją ręce i jeżeli mają zakładają fartuszki ochronne. Pozwólmy dzieciom na jak największą samodzielność. Przypominajmy im również o porządku jaki powinien panować podczas przygotowania ciasteczek.

2. Mąkę wsypujemy do miski, dodajemy kaszę mannę, cukier (zwykły i waniliowy), proszek do pieczenia, jajka, pokrojone na małe kawałki masło i zagniatamy (ręką lub mikserem z hakiem) na gładkie ciasto.

3. Dzieci niech dotykają wszystkich składników, dzięki czemu poznają ich strukturę. Pomagamy w wyrabianiu ciasta.

4. Z ciasta nabieramy porcję wielkości orzecha włoskiego i formujemy kulki. Kuleczki ciasta układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Lekko spłaszczamy je dłonią, a następnie trzonkiem drewnianej łyżki (lub palcem) formujemy w każdej kuleczce ciasta wgłębienie (podobnie jak w kluskach śląskich).

1. Do wgłębień w ciastkach nakładamy marmoladę  można użyć rękawa cukierniczego lub po prostu łyżeczki.

Po skończonej pracy wspólnie sprzątamy nasz bałagan.

Życzę Dzieciom oraz Państwu smacznego. Mam nadzieję, że posmakuj 🙂

Zadanie Co to za owad? – rozwiązywanie zagadek.

Cel zadania: rozwijanie logicznego myślenia, utrwalenie nazw i wyglądów wymienionych w zagadkach owadów

Rodzic rozkłada na podłodze ilustracje przedstawiające różne owady. W koszyku, pudełku lub woreczku ma zagadki. Dziecko losuje zagadkę. Po uzyskaniu poprawnej odpowiedzi dziecko wskazują owada na ilustracji.

• Kiedy z łąki zniknie rosa, do słodyczy leci… (osa)
  • Dziś podadzą nam na stoły miodek pracowite… (pszczoły)
  • Bzyka ciągle koło ucha ta natrętna mała… (mucha)
  • Ich nad łąką lata tyle różnobarwne to… (motyle)