• sekretariat@przedszkole-w-przeclawiu.edu.pl
 • 782-557-554 Sekretariat Przedszkole

Propozycje zabaw dla Jagódek – 03.04.2020r

 • -

Propozycje zabaw dla Jagódek – 03.04.2020r

Grupa X Jagódki

 1. Rytmika dla dzieci – polecam film na You Tube „Tuptaj starszaczku – Miłosz Konarski”
 2. Karta pracy cz. 3 s. 58 i 59
 3. Wzbogacanie wiedzy na temat szpaków poprzez słuchania opowiadania „Szpaki”

Obok domu Pawła rozciąga się duży ogród. Rosną w nim kwiaty i drzewa, do ogrodu często przylatują ptaki. Są wśród nich także szpaki. Każdego roku Paweł obserwuje je. Na podwórku rośnie wielka brzoza, to właśnie na niej szpaki mają budkę lęgową. Kiedy wracają w marcu ze swojej wędrówki z Europy Zachodniej, budka lęgowa już na nie czeka. Wyczyszczona z zeszłorocznych traw i patyczków jest gotowa, aby założyć w niej nowe gniazdo. Szpaki, które mieszkają w ogrodzie Pawła już wróciły. Kilka razy obleciały cały ogród, usiadły na każdym drzewie i sprawdzały co się zmieniło. Zajrzał też do budki lęgowej, chyba im się spodobała. Coraz częściej wchodzą do niej i przynoszą suche trawy, mech, drobne gałęzie. Uwiją z tego wygodne gniazdko. Kiedy w gnieździe pojawią się jajka samica i samiec będą wysiadywać je na zmianę. Po 14 dniach wyklują się małe szpaki, które trzy tygodnie spędzą w gnieździe. W tym czasie ich rodzice ciężko pracują. Młode szpaki mają wielki apetyt, rodzice karmią je owadami i dżdżownicami. Gdy dorosną wspólnie z rodzicami będą często gośćmi w sadzie Pawła. Potrafią zjeść ogromne ilości wiśni, borówek i czereśni. Kiedy dojrzewają owoce, tata Pawła stawia w sadzie stracha.

.

 Szpak zwyczajny (Sturnus vulgaris)4. Rozmowa na podstawie opowiadania

 • Kto przylatuje do ogrodu Pawła?
 • Gdzie szpaki maja budkę lęgową?
 • W jaki sposób przygotowuje się budkę lęgową dla szpaków?
 • Z czego szpaki wiją gniazdo?
 • Kto w rodzinie szpaków wysiaduje jajka?
 • Po ilu dniach wykluwają się małe szpaki?
 • Co zjadają młode szpaki?
 • Jakie owoce lubią jeść szpaki?
 • W jaki sposób tata Pawła odstrasza szpaki?

5.Moja dłoń będzie ptakiem” – odbijanie dłoni

Dzieci maczają dłoń w farbie i odbijają ją na papierze. Następnie dorysowują elementy tak, aby powstał ptak.