Propozycje zabaw dla Brzoskwinek – 06.04.2020r

Propozycje zabaw dla Brzoskwinek – 06.04.2020r

1. Wysłuchanie wiersza M. Strzałkowskiej i rozmowa na jego temat (rodzic czyta wiersz bez podawania jego tytułu)

„Ulewa”

Ptak się kuli pośród liści,

mokną drzewa, mokną krzewy,

a ja biegnę przez kałuże,

a ja biegnę wśród ulewy.

Drży na deszczu pączek róży,

mokną grusze i jabłonie,

a ja biegnę przez kałuże,

krople deszczu łapię w dłonie.

Kiście bzu zwiesiły głowy,

mokra ziemia pachnie deszczem,

a ja krzyczę prosto w chmury:

– Padaj, deszczu! Padaj jeszcze!

Po wysłuchaniu wiersza zachęcamy do odpowiedzi na pytania np.: jaka pogoda została przedstawiona w wierszu, opiszcie które fragmenty wiersza potwierdzają wasze przypuszczenia, jaki tytuł nadalibyście utworowi (podajemy prawdziwy tytuł), co to jest ulewa, jakie inne zjawiska pogodowe można zaobserwować wiosną?

Przekazujemy dzieciom kilka ciekawostek na temat opadów np. jakie mamy rodzaje opadów, jak powstają,, czym są (woda) można posłużyć się filmem edukacyjnym

A to dodatkowy filmik dla ciekawskich o obiegu wody w przyrodzie

1. Jak już się nasłuchamy i naoglądamy to teraz czas na trochę ruchu.

„Deszczowe kropelki” zabawa z elementem celowania. Do jakiegokolwiek pojemnika (udaje naszą chmurkę) wrzucamy nieduże elementy guziki, kulki z gazety, nawet małe klocki. Im więcej celnych rzutów tym cięższa nasza chmurka.

„Ścieżka z kałużami” ćwiczenie z podskokami. Rozkładamy na podłodze rzeczy, które będą udawały kałuże np. ścierki, poduszki, gazety. Zadaniem dzieci jest poruszanie się wyznaczoną ścieżką skacząc obunóż, ale tak aby omijać „kałuże” lub je przeskoczyć.

1. Praca plastyczna pt. „Deszczowa wiosna” technika dowolna, wykorzystujemy materiały znajdujące się w domu (farby, kredki, sznurki, watę, wycinanki, bibułę) i przedstawiamy wiosenny deszczyk.

Powodzenia