• sekretariat@przedszkole-w-przeclawiu.edu.pl
  • 782-557-554 Sekretariat Przedszkole

Propozycje zabaw dla Brzoskwinek – 07.04.2020r

  • -

Propozycje zabaw dla Brzoskwinek – 07.04.2020r

  1. Definiowanie przysłowia podczas techniki aktywizującej.

Rodzic przytacza przysłowie „Kwiecień – plecień, bo przeplata, trochę zimy trochę lata.” i proponuje zastanowić się jaką pogodę przeplata ten miesiąc. W tym celu dziecko rysuje na kartce symbole letniej pogody (słońce, deszcz, grad, burza, mgła), a rodzic zimowej (śnieg, chmury, mróz). Po zakończeniu prezentują swoje prace (nazywają jaka może być pogoda: słońce- słoneczna, deszcz- deszczowa itd.) i dokonują podsumowania przysłowia.

https://www.youtube.com/watch?v=uZD8-5JoUXI

(filmik utrwalający wiedzę o zjawiskach pogodowych)

  1. Wspólna nauka piosenki nawiązującej do omawianego tematu

https://www.youtube.com/watch?v=7G7SqRUrz6Q

  1. Klimat na świecie ciepłe i zimne miejsca na kuli ziemskiej. Rozmowa przy mapie świata (jeśli jest to możliwe to dziecko najpierw składa pocięty na 8-10 części obrazek- kolorowankę „mapa świata”,

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/mapa-swiata   nakleja na kartkę, mówi co przedstawia układanka, rodzic wskazuje kontynenty, pokazuje, gdzie znajduje się Polska). Rodzic posługując się mapą (poniżej) opowiada dziecku o pogodzie w różnych częściach globu np.

Na mapie zaznaczono kolorami obszary na ziemi , które informują nas o panującej tam temperaturze. Przyjrzyj się i powiedz, jak myślisz, które kolory oznaczają najcieplejszy klimat, a które najchłodniejszy. Pogoda zależy od położenia lądów im bliżej biegunów tym zimniej, a im bliżej równika tym cieplej, a nawet gorąco. Na równiku nigdy nie jest zimno, nie ma śniegu za to pada dużo deszczu i jest gorąco. Tam nie ma pór roku. Na pustyni np. w Afryce silnie świeci słońce, nocą jest zimno, i rzadko pada tam deszcz. W pobliżu biegunów zimy są bardzo długie i mroźne, a lato krótkie i chłodne. Nasz kraj Polska znajduje się w strefie umiarkowanej, tutaj nie jest ani za ciepło, ani za zimno (mamy wszystkiego po trochę). Pogoda w Polsce zależy od wiatru jaki wieje, temperatury i opadów. Mamy cztery pory roku.

Na koniec naklejoną układankę może dziecko pokolorować.