• sekretariat@przedszkole-w-przeclawiu.edu.pl
  • 782-557-554 Sekretariat Przedszkole

Propozycje zabaw dla Brzoskwinek – 10.04.2020r

  • -

Propozycje zabaw dla Brzoskwinek – 10.04.2020r

Propozycje zajęć piątek 10.04

  1. Rozmowa na temat przeczytanego tekstu. Zaznajomienie dzieci z tradycjami świąt wielkiej nocy.

W przedświąteczny sobotni poranek Ania wstała bardzo wcześnie. Kiedy zeszła na dół czuła w domu dzieje są coś niezwykłego.

Co mogło dziać się w domu?

Zajrzał do pokoju. Panowała tam niesamowita krzątanina. Domownicy, mama, tata i jej dwaj starsi bracia byli czymś bardzo przejęci i nie zwracali uwagi na małą Anię. Może o mnie zapomnieli pomyślała dziewczynka. Ania patrzyła co robi jej rodzina mama piekła w kuchni pyszne babki i mazurki, jej bracia pomagali tacie w sprzątaniu domu, tylko mała Ania nic nie robiła. Ale gdy zobaczyła ją mama zaprosiła córeczkę do stołu zawołała resztę rodziny i razem zaczęli malować jajka, które mama wcześniej ugotowała. Dziewczynce to zajęcie bardzo się podobało, i chciała malować je przez cały dzień. Ale w pewnym momencie tata ściągną z szafy koszyk i postawił go na stole

I powiedział: najwyższa pora przygotować święconkę i pójść z nią do kościoła. Ania popatrzyła się na tatę ze zdziwieniem i pomyślała co to jest ta święconka. .. a wy jak myślicie co to jest święconka?

Co to jest święconka? Jak myślicie do czego się przygotowywali? Co robili domownicy? Co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym i dlaczego? (z powodu obecnej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy warto dzieciom wyjaśnić dlaczego obchody świąt w tym roku będą przebiegały trochę inaczej) Film to prezentacja zwyczajów wielkanocne.

https://www.youtube.com/watch?v=r-to1UXYMUA

  1. Rozwiązywanie z pomocą rodzica krzyżówki wielkanocnej.

https://www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-lipnica/krzyzowka-wielkanocna-1/

  1. Zabawy badawcze z jajkiem. Przy okazji prac w kuchni można dzieci zaznajomić z budową jajka, rozbijając jajko na talerzyk. Pokazujemy dziecku białko, żółtko, zarodek znajdujący się na żółtku, skorupkę, wyjaśniając rolę wymienionych elementów.

Ciekawscy mogą przeprowadzić więcej eksperymentów na jajku, a pomoże im w tym instrukcja i filmik zamieszczony poniżej (film na końcu prezentacji)

https://www.mamawdomu.pl/2016/03/eksperymenty-z-jajem-czyli-7-pomyslow-na-doswiadczenia-z-dziecmi.html