Propozycje zabaw dla Malinek – 03.04.2020r

Propozycje zabaw dla Malinek – 03.04.2020r

Czego można nauczyć się od zwierząt?

Kot- gibkość, sprawne ruchy

• Koty są wśród ssaków jednymi z największych śpiochów,

potrafią drzemać 15 godzin dziennie

• Chodzą własnymi drogami, znikają nawet na kilka

dni i bardzo lubią buszować w nocy po domu i ogrodzie

• Bardzo dobrze czują się w liczniejszych rodzinach

• Kot nie widzi nic, co znajduje się bezpośrednio przed nim.

• Mimo bystrego wzroku, czasem zdarza się, że ma problem ze znalezieniem jedzenia „tuż pod nosem”. Nie trzeba się wtedy z niego śmiać, tylko należy mu pomóc odszukać smakołyk

• Kiedy już kogoś polubią, chętnie siadają na kolanach, mruczą i łaszą się. Potrafią reagować na wypowiadane do nich słowa i okazywać własne zdanie.

• Zdziwienie u kota można wyczytać w jego oczach. Kiedy coś go bawi, czymś się ekscytuje, to ma duże źrenice, a jeśli coś go zdenerwuje, robią się one całkiem malutkie.

Czego można nauczyć się od kotów?

Od kotów można nauczyć się między innymi dbania o higienę, bo koty poświęcają toalecie jedną trzecią całego dnia. Oczywiście, Ty nie musisz spędzać w łazience tyle czasu, jednak jeśli nie bardzo lubisz się myć spróbuj zamienić ten codzienny rytuał w dobrą zabawę.

Kocie ruchy- kot najczęściej stara się lądować na czterech łapach,

ale to wcale nie znaczy, że wychodzi cało z każdej opresji.

Zdarza się, że spadając na łapy z dużej wysokości,

może je sobie po prostu połamać. Ćwiczenie kocich ,

miękkich i zgrabnych ruchów pomaga kształtować ładną sylwetkę i zapewnia sprawność.

Stań na czworaka na podłodze i podobnie jak kot spróbuj wygiąć grzbiet. Powtórz ćwiczenie co najmniej 7 razy.

Kot się skrada- ustaw w pokoju tor przeszkód, który będziesz musiał pokonać zwinnie jak kociak. Pewnie nie raz zauważyłeś, że kot potrafi wcisnąć się w najmniejszą szczelinkę. To zasługa budowy jego ciała, która nie ma obojczyka. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie żebyś i ty spróbował być tak bardzo zwinny.

Na dywanie rozłóż nitkę. Najlepiej poskręcaj ją w różne zawijasy, po których będziesz musiał przejść na paluszkach. Potem powtórz to ćwiczenie z jednym zasłoniętym oknem. A czy uda ci się pokonać tą trasę idąc tyłem? Następnie przejdź ją jeszcze raz ale na czworaka. Kolejny etap toru przeszkód to skradanie się pod belką, oczywiście nie musisz mieć w domu drewnianego klocka wystarczy jak umieścisz kawałek tasiemki pomiędzy dwoma krzesłami. Przechodź na czworaka pod tasiemką, która za każdym razem powinna być umieszczana coraz niżej i niżej. Pamiętaj że zwinny kot nie powinien jej dotykać żadną częścią ciała, zwłaszcza plecami.

Pies- wierny przyjaciel

Pies to niezwykłe zwierzę. Skąd wzięło się w naszych domach?

Z lasów, borów, w których niegdyś grasowały wilki.

Bo psy pochodzą właśnie od wilków. Można powiedzieć

że są ich dalekimi pra, pra, prawnukami…Z biegiem lat odnalazły ciepły kąt przy ognisku człowieka, gdzie

zazwyczaj mogły liczyć na jedzenie. W zamian za to odwdzięczały się człowiekowi, pomagając w różnych

pracach, co zresztą robią do dziś.

Czego można nauczyć się od psów?

Pies dostarcza wielu pozytywnych emocji, pozwala obserwować tajemniczy świat natury z bardzo bliska. Ponadto pies uczy tolerancji i cierpliwości. Najważniejsza z lekcji, jakiej może Ci udzielić pies, to nauka przyjaźni. Niewątpliwie pies jest najwierniejszym zwierzakiem i potrafi okazać swoje zadowolenie i miłość właścicielowi.

Imię jest ważne- wyobraź sobie, że jesteś hodowcą psów. Masz u siebie przedstawicieli kilku ras, którym trzeba nadać imiona zgodnie z ich profesją i zamiłowaniem:

bernardyn- ratuje ludzi spod śniegu;

owczarek podhalański- pilnuje stada owiec;

labrador- opiekuje się niewidomymi;

chart- pomaga podczas polowania;

owczarek niemiecki- pracuje w policji;

Jaskółka- zwiastunka deszczu

Małe, bardzo sprawne w locie ptaki są symbolem nadchodzącej wiosny.

Ptaki te potrafią złapać owada w locie i nimi się głównie odżywiają. Jaskółki nie lubią zimy. Te wdzięczne ptaki odzywają się często, wydając śmieszne dźwięki: czrr-czrr- sierr-sierr lub srieu.

Ostrzega przed nadchodzącą burzą, zniżając swój lot blisko ziemi. Ale nie dlatego, że ma zamontowany jakiś przeciwdeszczowy radar. Wręcz przeciwnie żadna w tym jego zasługa. Tak naprawdę o deszczu wiedzą pierwsze latające w powietrzu owady. Zniżają lot, żeby w razie czego szybko móc się schronić przed opadami a jaskółki sobie po prostu spokojnie polują. Są tam gdzie owady, a że te są niżej to i ptaki latają bliżej ziemi.

Prognoza- Natura tak to już urządziła, że najczęściej można poznać, kiedy zbliża się wiosenna lub letnia burza. Czy potrafisz wymienić, jakie są oznaki nadchodzącej ulewy? Postaraj się powiedzieć które odpowiedzi są prawdziwe.

• Ciemne chmury zasłaniają niebo

• Białe obłoczki płyną spokojnie po niebie

• Kury głośniej gdaczą

• Zrobiło się duszno i bezwietrznie

• Zerwał się bardzo silny wiatr

• Mama zbiera pranie ze sznurka w ogrodzie

• Nagle zrobił się przeciąg w mieszkaniu

• Niebo przeszywają błyskawice, ale nie pada deszcz

• Słychać grzmoty w oddali ale nie pada deszcz

Dokończ zdanie” – zabawa słownikowo – gramatyczna.

• Rozwijanie mowy i mylenia

Zwierzę chronione to…..

Drzewo chronione to…

Ptak chroniony to…..

Zabawy w moim domu” – zabawa słowna.

• Rozwijanie umiejętności mówienia i budowania zdań

Dziecko opowiada jak wygląda zabawa w ich domu, z kim się bawią i jakimi zabawkami, jakie są ulubione zabawy.