Motoryka Mała w Poziomkach

Motoryka Mała w Poziomkach

CO TO JEST MOTORYKA MAŁA

Rozwój ruchowy polega na osiąganiu kontroli nad ruchami ciała poprzez skoordynowanie czynności ośrodków nerwowych, nerwów i mięśni. Mała motoryka to wszelkie czynności wykonywane przez palce i dłonie. Doskonalenie małej motoryki odbywa się od najwcześniejszych lat życia dziecka, początkowo jest to tylko umiejętność chwytania zabawki, następnie układanie klocków, rysowanie, czynności samoobsługowe, aż w końcu bardziej precyzyjne czynności, takie jak sznurowanie butów czy odpowiedni chwyt narzędzia pisarskiego. Jeżeli dziecko ma prawidłową postawę, odpowiednio silne mięśnie posturalne (mięśnie pleców, barków i brzucha) oraz wystarczającą ilość zabaw, gdzie miało okazję trenować dłonie i palce to z czasem spontanicznie chwyci kredkę w prawidłowy sposób. Jednak wcześniej musimy upewnić się czy dziecko wie jak powinno trzymać ołówek.

Od samego początku kiedy dziecko zaczyna chwytać kredkę należy zwracać uwagę w jaki sposób je trzyma. Bardzo ważne jest od najmłodszych lat utrwalanie prawidłowego chwytu poprzez konsekwentne zwracanie uwagi na sposób trzymania. Aby rączki były sprawne należy je ćwiczyć codziennie. Na naszej stronie co miesiąc będą umieszczane przykładowe ćwiczenia jakie dzieci mogą wykonywać w domu.
Oto kilka propozycji ćwiczeń na listopad:

• codziennie pranie skarpetek

• zabawy masami plastycznymi (plastelina, ciastolina itp.)

• ugniatanie papierowych kul

• swobodne bazgranie na dużych arkuszach papieru flamastrami, kredkami

• wieszanie ubranek na sznurku i przypinanie je klamerkami

• wydzieranie kawałków np. z gazety